idi:

Basen przyszkolny w Mełgwi

01. Lokalizacja Mełgiew (woj. lubelskie, Polska)
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2010
04. Koszt budowy 3,1 mln zł brutto
05. Powierzchnia użytkowa 290 m2
06. Powierzchnia lustra wody 101 m2
07. Inwestor Gmina Mełgiew
08. Opis
Szkolny, wielofunkcyjny basen ogrzewany słońcem i energią wiatrową stał się częścią istniejącego kompleksu sportowego (hala sportowa, boisko orlik) dzięki temu Gmina Mełgiew wyróżnia się spośród innych gmin z terenów wiejskich regionu. Zróżnicowana głębokość basenu ( od 0,8 do 1,35m) pozwala na naukę i rehabilitację dzieci zarówno w wieku przedszkolnym jak i młodzieży. Zaprojektowany basen posada nieckę ze stali nierdzewnej wyposażoną w cztery tory pływackie.
Zastosowane rozwiązania energooszczędne: ogrzewanie energią słoneczną – 30 kolektorów słonecznych, ogrzewanie pomieszczeń za pomocą powietrza wentylacji mechanicznej z centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła z możliwością zasilania alternatywnymi źródłami energii – zasilanie energią wodną lub wiatrową czynią obiekt nowoczesnym i tańszym w utrzymaniu, co jest niezwykle ważne dla małej gminy. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii było również bardzo istotne przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na budowę basenu. Gmina uzyskała dofinasowanie w wysokości pond 2 mln zł co stanowi ponad 80% kosztów całej inwestycji.
Obiekt został zrealizowany w ramach koncepcji modułowych basenów przyszkolnych SML.
Gmina Mełgiew otrzymała międzynarodową nagrodę „Kryształową Cegłę” za realizację inwestycji przyjaznej środowisku, ze względu na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

zobacz wiecej